Som rebelka a hľadačka z generácie hippies. Éra komunizmu, mne aj mojej rodine, dala riadne zabrať. Vyhodili ma zo školy, obžalovali. Viem, ako vyzerajú mreže väznice zvnútra. Brali nám všetky šance - študovať, robiť čo chceme, Mohli sme, mnohí z nás, pracovať iba ako robotníci. Pracovala som  v lese, v kotolni... Nebola som v tom sama, v tejto komunite sa rodilo podhubie neskoršej zamatovej revolúcie. Začala som hľadať slobodu. Slobodu v kleci, slobodu v sebe. V tom podivnom čase som vytrvalo šla za svojimi snami. Študovala som súkromne, u mojich rodičov, výtvarníkov. Svoju tvorbu som prezentovala vo všetkých možných alternatívnych priestoroch. Po revolúcii sa otvoril svet možností, pre každého z nás. Realizovala som sa ako mnohostranná výtvarníčka.  Pokračovala som  a  stále pokračujem v hľadaní slobody.   Vyskúšala som veľa ciest.  Môj život bol a je plný všetkých možných príchutí. Ostrý,  horký,  sladkokyslý,  nejedlý,  občas  nestráviteľný,  voňavý,  mnohofarebný  aj  sladký... Život naplnený príbehmi a dobrodružstvami. Povinnosťami, ktoré som prijala. Poznám tmavé zákutia pekla vonku aj v duši. Niekedy sa dotýkam neba a hviezd. 

Som výtvarníčka aj DJ pre 5Rytmov®. Som štastná mama a stará mama veľkej rodiny. Svoju celoživotnú lásku pre hudbu, teraz môžem odovzdávať druhým. 5Rytmov® je pre mňa relax, meditácia aj cesta. Spájajú sa cez ňu moje príbehy, ktoré dostávajú zmysel. Stala som sa akreditovanou spaceholderkou 5Rytmov®, aby som Vám mohla  ponúknuť šancu prísť a ochutnať, ako sa ide po ceste 5Rytmov.  Môžete tu nájsť slobodný pohyb, relax, uvoľnenie a tiež... niečo navyše.  Zakladateľka 5Rytmov Gabrielle Roth hovorí, že každý tu nájde toľko, ako hlboko sa do 5Rytmov ponorí. Tak príďte, pozývam Vás vyskúšať toto dobrodružstvo. Budeme spoločne tancovať cez naše bolesti aj radosti, nádeje a túžby. V tanci, kde nič nie je správne, alebo nesprávne. V tanci, kde sme iba my a učíme sa načúvať múdrosti svojho tela. 

Moje aktivity sú  stále rôznorodé a občas sa prelínajú. Pozvanie na tanec 5Rytmov prijali moji priatelia z  rozprávačských stretnutí a Dušo Martinčok, prekladateľ,  a jeden z organizátorov medzigeneračných rozprávačských stretnutí opísal svoj zážitok z prvého tancovania 5fytmov v krásnej poviedke, z ktorej úryvok citujem:

"Nevedel som vôbec, čo čakať od dídžejky, ročník 1951. Povedal som si, bude to niečo pokojné, posedím pri čaji, prípadne sa trochu pro forma pokníšem a pôjdem. Mal som také tie nohavice, ktoré pri prudšom pohybe pevne zovrú v rozkroku. Všetci ostatní mali voľné háby a tanečné úbory. Miška začala hrať a skryť sa nebolo kam. Chvíľu som sa mrvil v tureckom sede a rozmýšľal, čo si o mojom nevhodnom úbore pomyslia ostatní. A potom to bolo zrazu jedno. Dušo aj s jeho zaklínajúcimi vetami kamsi zmizol a ja som začal tancovať. Vlnil som sa, točil, dupal, tlieskal. Nohavice sa napokon uvoľnili spolu so mnou. O dve hodiny som odchádzal spotený a šťastný."

 

Dušo Martinčok - prekladateľ

  • Facebook

Rozhovor s Katarínou Strýčkovou,

podcast  v rámci Denníka N.

Rozhovor  v Centre Kalab, o všetkom možnom,
aj o tom ako som sa dostala ku 5Rytmom