top of page

BY BEING YOURSELF, YOU PUT SOMETHING WONDERFUL IN THE WORLD THAT WAS NOT THERE BEFORE.

- EDWIN ELLIOT -

AK SI SÁM SEBOU, PRINÁŠAŠ DO SVETA NIEČO KRÁSNE, ČO TU EŠTE NEBOLO

- EDWIN ELLIOT -

Susanna Dobos

18.5. 2019  18.30 - 21.30

 tanečná škola "Poďme spolu tancovať",

Ovsištské nám 1,  Bratislava

Susanna1117_020.jpg

 

Susanna Dobos

Švajčiarsko

Učím 5 rytmov od roku 2011

Tancujem od 2003

 

“Mala som šťastné detstvo, i keď nebolo ľahké byť svedkom násilia na toľkých úrovniach v mojej domovine, v Maďarsku. Cítila som sa byť milovaná svojou rodinou, môj život bol všetko, čo som kedy poznala. Keď sme ako ute4enci prekročili hranice do Rakúska, 200 km od miesta môjho narodenia, videla som úplne iný svet, do ktorého som bola nútená vstúpiť. Mala som jedenásť rokov. Po prvýkrát vo svojom živote som v “západnom svete” jedla pizzu a cítila som sa podvedená - cítila som, že nemám a nie som dosť. Rozvinula som v sebe hanbu za to, že pochádzam z “komunistickej krajiny.” Stratila som svoje korene. A potom som stretla pýchu a zúrivosť, ktoré sa stali mojimi najlepšími priateľmi na dlhý čas.  

Mala som 19 rokov, život “nestál za nič”. Po rozsiahlej nehode som sa ocitla so zlomeným kolenom pred skúsenosťou blízkej smrti. Mala som extrémne šťastie, že mi chirurg neamputoval nohu. A bolo to tu zase - ja zúrivá. Doslova som sa musela znovu učiť, ako chodiť, ako sa pohybovať. Celé roky.

Stala sa zo mňa sociálna pracovníčka, astrologička, bezdetná matka, celoživotný hľadač. Ako vyliečiť zlosť? Hanbu? Ako odpustiť minulosť?

 

Keď som našla 5rytmov, po tanci som sa po prvýkrát cítila celistvá, pulzujúca a šťavnatá. Bola som hlboko dojatá. Cítila som sa byť v poriadku taká, akou som bola. Nebolo so mnou nič nesprávne. Okamžite som vedela, že toto je moja medicína. Ak sa ma dokáže toto dotknúť hlboko v mojej podstate, zaiste sa to dotkne aj iných ľudí. Opäť som sa zamilovala do života. Cez dokonale navrhnutú mapu 5rytmov som sa naučila byť v mojom tele, stretnúť svoje tiene, riadiť sa mojim srdcom - dnes som plná vďačnosti.

 

Žijem a učím vo Švajčiarsku, a tiež medzinárodne. Život je čarovný. Možno že to nemôžeš mať všetko, ale vždy sa môžeš rozhodnúť milovať to, čo máš. Žijem jednoduchý život. Prijala som okolnosti, ktoré mi život ponúkol. Milujem Matku Zem. Milujem tvorenie a držanie priestoru, otvorenie prahu pre ostatných, aby mohli vstúpiť do čara svojich vlastných svetov. Tento rok som dokončila Heartbeat tréning, teraz mám kôš plný krásnych učiteľských nástrojov pre vypilovanie a prehĺbenie mojich schopností a na ponúknutie mojej medicíny svetu.

 

Po tom, čo mi Gabrielle odovzdala môj prívesok v 2001, z košíka som si vytiahla tento citát: “Môžeš učiť jedine to, čo si pred tým zažila vo svojom tele.” (Čaro zraneného liečiteľa).

Stále sa učím, ako niesť moje viditeľné, i neviditeľné rany a jazvy s dôstojnosťou a gráciou. Klúčom k tomu mi je odpustenie sebe samej a iným.

Znova a znova…”

 

Ak Vás oslovili Suzannine slová, príďte si s ňou zatancovať u nás v Bratislave, na otvorenej vlne 23.3.2019 od 10.30 v Dancehouse na Stromovej 16.

preklad : Zuzana Klačková

bottom of page